Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/10883/trwa-glosowanie-czytelnikow-w-konkursie-nike-2018

Trwa głosowanie czytelników w konkursie Nike 2018

4 wartościowy tekst

W niedzielę, 7 października br. poznamy zwycięzcę tegorocznej Nagrody Nike. Oprócz jurorów swoje wyróżnienie przyznają także czytelnicy „Gazety Wyborczej” - już teraz mogą oni oddawać głosy na jedną z siedmiu książek-finalistek Nike 2018. Redakcja dziennika ogłosi laureata Nike Czytelników na łamach dziennika na dzień przed uroczystą galą konkursu - 6 października.

Do 7 października wszyscy polscy czytelnicy będą się zastanawiać, która z tych siedmiu bardzo dobrych książek otrzyma najważniejsze polskie wyróżnienie w dziedzinie literatury? Okazuje się, że do 4 października będą o tym mogli decydować czytelnicy "Gazety Wyborczej", przesyłając swoje głosy do redakcji - e-maile na adres: nagrodanike2018@gazeta.pl lub listy na adres: Nagroda Literacka „Nike”, ul. Czerska 8/10, 00-732 Warszawa. W zgłoszeniu należy wskazać swój typ spośród finałowej siódemki i podać krótkie uzasadnienie. Autor najciekawszej opinii wygra dowolną wycieczkę o wartości 3 tys. zł.

A kto został uhonorowany miejscem w finałowej siódemce?

Sendlerowa. W ukryciuAnna Krystyna Bikont

W 2001 roku przyjechała do Polski grupa amerykańskich uczennic, które napisały sztukę o Polce ratującej w czasie wojny żydowskie dzieci. Z dnia na dzień po latach zapomnienia Irena Sendlerowa stała się bohaterką mediów i symbolem wszystkich tych, którzy mieli odwagę sprzeciwić się złu.

Do zorganizowania pomocy potrzebny był sprawnie działający system, pieniądze i siatka zaangażowanych osób, gotowych zaryzykować życie. Jak wspominał profesor Bartoszewski, „łatwiej było znaleźć mieszkanie do przechowania skrzyni broni niż dla jednego Żyda”.

Irena Sendlerowa, kobieta, która niewątpliwie robiła rzeczy wielkie, zasługujące na podziw, i to w najtrudniejszych czasach, wyłania się w tej książce powoli spośród grona ludzi, których złączył wspólny los – ratujących i ratowanych. Tych, którzy udzielali schronienia, i tych, którzy schronienia szukali.
To opowieść o niezwykłych Polkach i uratowanych przez nie setkach dzieci.

Druga rękaWojciech Bonowicz

„Druga ręka” to w pewnym sensie książka jubileuszowa, z wyraźnymi odniesieniami do okrągłej rocznicy 50.urodzin; częściowo książka autotematyczna. Utwory będące ukłonem w stronę amerykańskich obiektywistów (wiersze "społeczne", będące zapisem pewnych scen czy sytuacji) sąsiadują tu z tekstami zainspirowanymi przez czeskich surrealistów. Poeta nie wstydzi się pokazać, ile komu zawdzięcza; stąd tytuł tomu. A jednocześnie każe myśleć o drugiej ręce każdego poety - tej, która nie pisze... 

Ciekawią mnie wiersze, które operują stosunkowo prostymi środkami, posługują się prostym rysunkiem, a intrygują i wprowadzają czytelników w stan lekkiej dezorientacji. Mam nadzieję, że wiersze z "Drugiej ręki" takie są. 

RejwachMikołaj Grynberg

Autor wybitnej książki non-fiction, zatytułowanej Oskarżam Auschwitz, tym razem ukazuje nam się jako twórca fabuł, 30 opowieści o losie Żydów we współczesnej Polsce. Nie jest są to, jak znamy Grynberga, opowieści ani optymistyczne, ani wesołe, bo część jego bohaterów neguje swoją tożsamość, część ją ukrywa, część opowiada antysemickie żarty. Pamięć drugiego i trzeciego pokolenia powraca u niego w całkowicie nowych formach, Grynberg przyzwyczaił nas już do tego, że mówi rzeczy, których wolelibyśmy nie słyszeć, pokazuje, że pamięć żydowska wciąż może zaskakiwać.

 

StanceJerzy Kronhold

"W Stancach jest wszystko, co najlepsze w dotychczasowej poezji Kronholda, podniesione do jeszcze wyższego poziomu. Cudowna jest ich swoboda, rozrzut i zręczny chwyt rytmiczno-melodyczny, który je scala. Są tu delikatne dźwiękowe i znaczeniowe echa polskiej poetyckiej tradycji. A nade wszystko horacjański ton, coś od Kochanowskiego. A baroku tylko tyle, żeby uszczęśliwiać konceptem".
Piotr Matywiecki

 

 

Pamięć operacyjnaEwa Lipska

Poprzedni tomik Ewy Lipskiej nosił tytuł Czytnik linii papilarnych. W dwa lata po jego premierze wybitna poetka proponuje czytelnikom ponad dwadzieścia nowych wierszy zebranych w tom zatytułowany Pamięć operacyjna.

Zestawiając te tytuły, można odnieść wrażenie, że autorka jest zafascynowana światem technologii lub też wiąże z nim jakieś szczególne obawy. Tak jednak nie jest. Najważniejsze miejsce w nowych wierszach Ewy Lipskiej zajmujemy — jako źródło fascynacji jak i lęków — my, ludzie. My, którzy „zjadamy miłość, wypluwamy pestki”, którym „migocze lampka: boarding time”, którzy, starając się „nie drażnić historii”, obserwujemy, jak „nadchodzi awaria świata”.

MikrotykiPaweł Sołtys

W pewnym mieście po prawej stronie rzeki wciąż stoi bar Stokrotka, w którym profesor Kruk opowiada, jak nokautować tomem Iwaszkiewicza. Anka, uczennica szkoły fryzjerskiej, wciąż żartuje, starając się nie myśleć o swej twarzy. Nieopodal niedbale oparty o huśtawkę stoi wielki jak hala Marian, co bije swoje kobiety, ma nóż i kij bejsbolowy w bagażniku i wszyscy wiedzą, że lepiej go omijać. W tym mieście wciąż grają Modern Talking, Limahl, Shakin Stevens, Lionel Richie i cała reszta, a chłopaki ćmią sobieki.

Opowiadania Pawła Sołtysa "Mikrotyki" są raczej krótsze niż dłuższe, w większości realistyczne, sensacji w nich niewiele, trupów kilka, scen erotycznych nie ma prawie wcale. Są jak piosenki z naszej młodości – nie można ich zapomnieć.

Rzeczy, których nie wyrzuciłemMarcin Wicha

Co zostaje po śmierci bliskiej osoby? Przedmioty, wspomnienia, urywki zdań? Narrator porządkuje książki i rzeczy pozostawione przez zmarłą matkę. Jednocześnie rekonstruuje jej obraz – mocnej kobiety, która w peerelowskiej, a potem kapitalistycznej rzeczywistości umiała żyć wedle własnych zasad. Wyczulona na słowa, nie pozwalała sobą manipulować, w codziennej walce o szacunek – nie poddawała się. Była trudna. Była odważna.

W tej książce nie ma sentymentalizmu – matka go nie znosiła – są za to czułość, uśmiech i próba zrozumienia losu najbliższej osoby. Jest też opowieść o tym, jak zaczyna odchodzić pierwsze powojenne pokolenie, któremu obiecywano piękne życie.

Od wtorku, 25 września br. na łamach „Gazety Wyborczej” i na Wyborcza.pl ukazywać się będą artykuły prezentujące siódemkę autorów nominowanych do Nagrody Nike 2018. Ich dzieła to aż trzy tomy poezji, dwa tomy opowiadań, biografia oraz eseje. Jako pierwszą redakcja opisuje książkę Marcina Wichy - „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”. 

Esej Marcina Wicha to wspomnienie nie tylko o jego matce, ale o życiu po prostu - jak pisze Marek Radziwon, "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" mówią nam, że pozostają po nas mizerne okruchy.

Sylwetki finalistów Nagrody Nike 2018 będą publikowane w "Gazecie Wyborczej" i na Wyborcza.pl w kolejnych dniach.

Decyzję o wyborze laureata Nike 2018 jury podejmie w dniu wręczenia nagrody. Jurorami w tegorocznej edycji konkursu są: Agata Dowgird, Joanna Krakowska, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak, Paweł Rodak, Joanna Szczęsna, Andrzej Werner i Marek Zaleski (przewodniczący).

Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł i statuetkę. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory.

Laureata 22. edycji Nagrody Nike poznamy 7 października br. podczas uroczystej gali konkursu. W zeszłym roku nagrodę zdobył Cezary Łazarewicz za reportaż Żeby nie było śladów.

Powiązane treści:
20 książek nominowanych do Nagrody Nike 2018

Dziś, 17 maja br. na Warszawskich Targach Książki ogłoszono 20 nominacji do najważniejszego wyróżnienia literackiego w Polsce - Nagrody Nike. W finałowej dwudziestce znalazły się: 2 książki biograficzne i 3 reportażowe, 5 powieści, 3 eseje oraz 4 tomy opowiadań i 3 poetyckie. W tym roku Nagroda Nike zostanie wręczona po raz 22. - jej laureata poznamy w niedzielę 7 października br.więcej
Finałowa siódemka Nagrody Nike

Aż trzy tomy poezji, dwa tomy opowiadań, biografia oraz eseje – to siódemka książek - finalistek najważniejszego wyróżnienia literackiego w Polsce, czyli Nagrody Nike 2018. W tym roku wyróżnienie zostanie wręczone po raz 22. - laureata Nagrody Nike poznamy w niedzielę, 7 października.więcej
20 książek nominowanych do Nagrody Nike 2018

Dziś, 17 maja br. na Warszawskich Targach Książki ogłoszono 20 nominacji do najważniejszego wyróżnienia literackiego w Polsce - Nagrody Nike. W finałowej dwudziestce znalazły się: 2 książki biograficzne i 3 reportażowe, 5 powieści, 3 eseje oraz 4 tomy opowiadań i 3 poetyckie. W tym roku Nagroda Nike zostanie wręczona po raz 22. - jej laureata poznamy w niedzielę 7 października br.więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 11  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 150
Internetowa_cela
27-09-2018 17:07
Nie wiem, czy to wstyd, czy nie, ale nie znam żadnej..;)
Same też okładki tych tytułów niewiele mi mówią...
Tak, czy inaczej życzę powodzenia wszystkim nominowanym.
książek: 309
Anafis
27-09-2018 18:33
Jedna z niewielu nagród polskich, która jeszcze trochę się liczy.
książek: 701
Bosy_Antek
27-09-2018 21:09
Cóż, afera kiedyś była wokół Nike:

https://natemat.pl/118905,konflikt-interesow-w-kapitule-nagrody-nike-organizator-odpowiada-na-oskarzenia-kingi-dunin-bzdura-jury-jest-niezalezne
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 606
Katarzyna
27-09-2018 23:11
Trzymam mocno kciuki za "Rzeczy, których nie wyrzuciłem". Ważna, bardzo osobista, poszarpana opowieść o życiu i śmierci. O śmierci, po której przez długi czas trzeba porządkować nie tylko mieszkania ale i własną duszę. I o życiu, którego skrawki, te radosne i te pełne cierpienia, tworzą w naszych głowach słodko-gorzki patchwork pamięci o osobie, która odeszła. Piękny zbiór.
książek: 1138
malena
27-09-2018 23:40
Przeczytałam jedynie "Rzeczy, których nie wyrzuciłem", więc nie wiem, jak to jest z pozostałymi. Wiem za to na pewno, że na Wichę nie oddałabym swego głosu, ale domyślam się, że to właśnie ta książka nagrodę otrzyma (taki będzie wybór jury). Obym się myliła... Jaki będzie wybór czytelników? Oby inny.
książek: 6843
allison
28-09-2018 12:11
A ja kolejny raz przy okazji dyskusji o tej nagrodzie napiszę, że nie pojmuję, jak można porównywać literaturę faktu, epikę i poezję. To tak różne rodzaje, że zupełnie nie przystają do siebie i trudno stosować wobec nich te same kryteria.
książek: 1218
Bogdan
28-09-2018 22:46
Allison, 100% racji. Czekam, kiedy kapituła uwzględni również komiksy i podręczniki;)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Accelerando

Nie lubię, gdy ludzie lub rzeczy udają coś, czym nie są, a ogólnie pojęta sztuczność jest dla mnie jedną z najgorszych możliwych cech. Dlaczego o tym...

zgłoś błąd zgłoś błąd