rozwiń zwiń

Jedno pytanie: co czytać?

Joanna Janowicz Joanna Janowicz
20.07.2012

Henry Miller, źródło: Wikipedia

Jedno pytanie: co czytać?

Życie jest zbyt krótkie, by czytać złe książki. Powiedzieć tak to nic nie powiedzieć – tak bardzo wydaje się to oczywiste. No dobrze, ale skoro nie warto marnować czasu na kiepską literaturę, to jak znaleźć tę wybitną?

Jak odróżnić dobre książki od tych złych, ziarno od plew, hochsztaplerów literatury od jej prawdziwych mistrzów? Jak wyselekcjonować pozycje właściwe dla nas, właśnie tu i teraz? Przechodząc do rzeczy: skąd wiedzieć, co czytać?

Czytałem wszak, co udało mi się tu i ówdzie znaleźć, i w końcu zrozumiałem, że nikt na tej ziemi nie przeczyta wszystkiego, że życie jest zbyt krótkie, by móc wszystko przeczytać, zauważyłem też, że więcej jest ludzi mówiących o złych książkach niż ludzi, którzy czytają i mówią o książkach prawdziwych, a ci, którzy mówią o złych książkach, są bezlitośni dla innych, niech spadają na drzewo.

Niech te słowa Alaina Mabanckou, zapisane w Kielonku – będą dla nas trampoliną (uważajmy jednak na to drzewo, z którego krytykujący mają spadać). Nie tylko dlatego, że nikt nie chce być bezlitosny, wybierając kolejne książki do czytania, staramy się wybierać te dobre, te „prawdziwe”, jak je określił Mabanckou w swojej trafności. Nie raz jednak zdarza się, że szukając, gubimy się; wybierając, popełniamy błędy. Na szczęście, w swoich poszukiwaniach nie jesteśmy zdani wyłącznie na siebie. Oprócz recenzentów, którzy nie zawsze nas jednak przekonują, mamy innych entuzjastów literatury: przyjaciół i, co może jeszcze lepsze, pisarzy.

Wśród tych znamienitych autorów, którzy dzielili się swoimi opiniami na temat książek, są m.in. George Orwell (w formie esejów, z których wiele jest dostępnych w Internecie, warto poszukać i poczytać) i Henry Miller. Ten ostatni popełnił nawet w swoim czasie książkę o książkach, które go inspirują – Książki mojego życia. Wskazał w niej 100 pozycji, które miały wpływ na ukształtowanie się jego osobowości, życie i styl pisania. Jako ważnych dla siebie twórców Miller wymienił m.in. Dostojewskiego, Strindberga, Manna, Emersona i Rimbaud. Na liście, obok większości tytułów umieścił krótkie komentarze – np. przy Zbrodni i karze dopisał „pierwsza książka, przez którą wymiotowałem”. Dość nietypowy sposób recenzowania, prawda?

Czy pisarz, czy inny pasjonat literatury – to, co ostatecznie przekonuje do sięgnięcia po daną książkę, to entuzjazm polecającego. Jeśli ktoś ważny dla nas z przekonaniem i energią zachwala powieść, czasem nie możemy doczekać się, aby ją zacząć.
Ten entuzjazm – u innych i u siebie – obserwuję jednak coraz rzadziej, tak jak coraz rzadziej już, niestety, trafiam na „książki prawdziwe”.

A kto Was inspiruje, gdy wybieracie książki? Czym kierujecie się wybierając, co czytać?


komentarze [38]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
kryptonite 13.06.2013 11:15
Bibliotekarka | Oficjalna recenzentka

Zależy, kto co lubi - ciężko będzie przekonać fana fantasy do np. romansów czy powieści historycznych.
Ja w wyborze książek działam spontanicznie - albo jakaś pozycja mnie zaintryguje okładką (wiem, niby tak nie powinno się dobierać lektur, ale większość ludzi to wzrokowcy, prawda?) albo opisem z tyłu okładki. Inny mój sposób to na skojarzenie - jeśli nazwisko autora obiło...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
mucha49 13.06.2013 10:05
Czytelnik

Ja znalazłem taką stronę http://coczytac.pl. Bardzo ciekawy serwis. Rekomendowane są praktycznie wszystkie książki. Każda książka jest opisana i jest oceniona.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
konto usunięte
16.08.2012 21:04
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Morgoth 23.07.2012 15:39
Czytelnik

Po pierwsze zwracam uwagę na przynależnośc tytułu do mojego ulubionego gatunku. Kierując się tym kryterium rzadko trafiam na pozycje które trudno skończyc, co do których żałowałbym, że poświęciłem im czas. Poza tym...płec autora:) Wiem, brzmi głupio ale do tej pory się sprawdzało. Zawsze dotąd (no, może prawie zawsze) gorzej czytało mi się książki autorstwa kobiet... Za...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
konto usunięte
23.07.2012 15:21
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

wicher_Lab 23.07.2012 11:31
Czytelnik

Chciałbym (bo każdy coś chce) zaproponować z okazji tego tematu podejście nieco bardziej obiektywne. Chodzi o parę punktów poprzedzających ocenę książki wedle "kubków smakowych".
1. Waga pierwowzoru, oryginału - prototyp (np. dramatu) może być mniej fajny, ale gdyby nie on, to nie byłoby tych fajniejszych. Każdy kolejny jest już tylko wariacją na bazie pierwszego. Nie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Dominika 23.07.2012 10:53
Czytelnik

Oscrees: Życie jest zbyt krótkie, by czytać złe książki.
Święte słowa!
Kieruje się tym zawsze i wszędzie szukając nowej książki.
Czym się kieruje?
1. Nagrody
2. Rankingi [ literatura światowa, 100 najlepszych książek etc.]
3. Ilość sprzedanych egzemplarzy
4.




To właśnie 3 punkty, którymi dla odmiany ja się nie kieruję! Bo w ten sposób umykają najpiękniejsze perełki,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Dominika 23.07.2012 01:03
Czytelnik

Uważałabym z nazwaniem jakiejkolwiek książki bezużyteczną czy bezwartościową. To, że coś nam się podoba, a co innego nie, jest tylko naszą subiektywną oceną - nie zapominajmy o tym. Nadal będę uparcie twierdzić, że póki nie przeczytasz, póty się nie przekonasz. Wielokrotnie przekonałam się na własnej skórze, że wychwalane pod niebiosa utwory okazywały się dla mnie tylko...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Sławek Jurusik 21.07.2012 11:42
Czytelnik

Jasne, że trzeba się kierować jakimiś wytycznymi. Ja sugeruję się najczęściej opiniami, które od czasu do czasu słyszę podczas rozmów ze znajomymi, ale i tu trzeba być uważnym - niektórzy mają kiepski gust i można się sparzyć. Po jakimś czasie jednak wiemy, kto może nam podsunąć coś wartościowego, a kto szmirę, i tego trzeba się trzymać. Dobre słowa o danej książce...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
konto usunięte
20.07.2012 22:11
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto