Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/10699/tajemnicze-zabojstwo-ktorym-zyla-anglia-dwudziestolecia-miedzywojennego

Tajemnicze zabójstwo, którym żyła Anglia dwudziestolecia międzywojennego

2 wartościowy tekst

Wielowymiarowy melanż z epoki, prawdziwe zabójstwo z 1920 roku i barwny, do dziś budzący kontrowersje ród brytyjskich arystokratów Mitford w kryminale Jessiki Fellowes, autorki pięciu książek z popularnej serii „Downton Abbey”. Jak określiła ją Susan Hill, autorka „Ptaka nocy”: „Pomysłowa, skrząca, przebiegła, genialna”. To prawdziwa uczta dla koneserów dobrej książki.

Miłośnicy atmosfery typowej dla arystokratycznego środowiska Anglii początków XX wieku z pewnością znają obsypany nagrodami serial „Downton Abbey” i towarzyszące mu książki. Prawdę epoki, rodzinne sekrety i problemy, z jakimi borykają się bohaterowie serialu, przelał na papier scenarzysta Julian Fellowes (scenariusz „Gosford Park”, powieść Belgravia) oraz jego utalentowana siostrzenica, Jessica Fellowes, autorka pięciu książek cyklu. Podczas gdy Julian jest pełnym zaangażowania filmowcem i politykiem zasiadającym w angielskiej Izbie Lordów, Jessica, dziennikarka i świetna mówczyni, kontynuuje karierę pisarską. Jest autorką popularnej w wielu krajach serii kryminałów, również osadzonych w realiach międzywojennej Anglii, lecz tym razem połączonych fabularnie z losami kontrowersyjnego rodu brytyjskich arystokratów Mitfordów.

W Polsce w kwietniu tego roku ukazała się pierwsza część, zatytułowana Morderstwo w pociągu, w której Fellowes sprawnie łączy fakty z literacką fikcją, tworzy żywy obraz międzywojennej Anglii, jednocześnie wciągając nas w fascynującą zagadkę zbrodni.

Bohaterką powieści jest pochodząca z niebogatej londyńskiej rodziny Louisa Cannon, która pragnie uciec od biedy i wuja o niezbyt czystych zamiarach. Wybawieniem z trudnego położenia okazuje się praca w wiejskiej posiadłości Asthall Manor, u rodziny Mitford. Tam Louisa obejmuje posadę niani i guwernantki dzieci arystokratów, stając się powiernicą najstarszej córki, zgryźliwej, a zarazem bystrej szesnastoletniej Nancy.

BOŻE NARODZENIE, 1919

Kiedy córka chrzestna Florence Nightingale została zamordowana w pociągu, zaintrygowane Louise i Nancy, nie zważając na konsekwencje, próbują rozwiązać tę kryminalną zagadkę. Czy to był napad rabunkowy, czy zemsta, której korzeni należy szukać w wojennych wydarzeniach? Louise i Nancy gromadzą fakty, rozmawiają z rodziną i znajomymi zamordowanej. Im więcej informacji udaje im się zebrać, tym więcej wątków pojawia się w ich śledztwie. Depczą po piętach mordercy, który zrobi wszystko, by jego sekret nie ujrzał światła dziennego…

„Florence Nightingale Shore napadnięto w poniedziałek dwunastego stycznia 1920 roku w pociągu linii Londyn–Brighton, kilka dni później zmarła w szpitalu. Zbrodnia wywołała powszechne oburzenie. Zebrano fundusze na budowę Szpitala Pamięci Florence Nightingale Shore. Kierowniczką została tam jej wieloletnia przyjaciółka, Mabel Rogers. […] Przesłuchania świadków zaczerpnęłam z gazet wydawanych w dni rozpraw u koronera. Siostry Mitford oraz ich rodzice to, oczywiście, autentyczna rodzina, ale wszystkie sceny i dialogi z ich udziałem są całkowicie zmyślone. Inni członkowie rodziny oraz służba także są postaciami rzeczywistymi, jednak dla potrzeb akcji musiałam zmienić niektóre daty) – Jessica Fellowes

Wciągająca lektura, której akcja, oparta na faktycznej zbrodni, jest okazją do poznania barwnej rodziny brytyjskich arystokratów. Ekscentryczni Mitfordowie do dziś budzą wiele kontrowersji, m.in. z powodu skrajnych sympatii politycznych niektórych członków rodziny, a brutalne morderstwo w pociągu stało się powszechnie komentowaną sprawą. Czytelnicy gazet śledzili postępy w śledztwie z równą niecierpliwością, z jaką my czekamy na kolejny odcinek ulubionego serialu kryminalnego.

Książka znalazła się na liście światowych bestsellerów i zdobywa coraz więcej fanów wśród polskich czytelników. Kolejna część ukaże się w przyszłym roku.

Książkę możecie zakupić tutaj.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 1  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2044
LubimyCzytać
08-08-2018 14:25
Zapraszamy do dyskusji.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Królowie Wyldu

Genialne i nowatorskie podejście do heroic fantasy. Co zrobią herosi minionych dekad, kiedy zostaną zmuszeni aby po latach znowu wyruszyć na szlak, pl...

zgłoś błąd zgłoś błąd