Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/10699/tajemnicze-zabojstwo-ktorym-zyla-anglia-dwudziestolecia-miedzywojennego

Tajemnicze zabójstwo, którym żyła Anglia dwudziestolecia międzywojennego

2 wartościowy tekst

Wielowymiarowy melanż z epoki, prawdziwe zabójstwo z 1920 roku i barwny, do dziś budzący kontrowersje ród brytyjskich arystokratów Mitford w kryminale Jessicki Fellowes, autorki pięciu książek z popularnej serii „Downton Abbey”. Jak określiła ją Susan Hill, autorka „Ptaka nocy”: „Pomysłowa, skrząca, przebiegła, genialna”. To prawdziwa uczta dla koneserów dobrej książki."

Miłośnicy atmosfery typowej dla arystokratycznego środowiska Anglii początków XX wieku z pewnością znają obsypany nagrodami serial „Downton Abbey” i towarzyszące mu książki. Prawdę epoki, rodzinne sekrety i problemy, z jakimi borykają się bohaterowie serialu, przelał na papier scenarzysta – Julian Fellowes (scenariusz „Gosford Park”, powieść Belgravia) oraz jego utalentowana siostrzenica, Jessica Fellowes, autorka 5 książek cyklu. Podczas gdy Julian jest pełnym zaangażowania filmowcem i politykiem zasiadającym w angielskiej Izbie Lordów, Jessica, dziennikarka i świetna mówczyni, kontynuuje karierę pisarską. Jest autorką popularnej w wielu krajach serii kryminałów, również osadzonych w realiach międzywojennej Anglii, lecz tym razem połączonych fabularnie z losami kontrowersyjnego rodu brytyjskich arystokratów Mitfordów.

W Polsce w kwietniu tego roku ukazała się pierwsza część, zatytułowana Morderstwo w pociągu, w której Fellowes sprawnie łączy fakty z literacką fikcją, rysuje żywy obraz międzywojennej Anglii, jednocześnie wciągając nas w fascynującą zagadkę zbrodni.

Bohaterką powieści jest pochodząca z niebogatej londyńskiej rodziny Louisa Cannon, która pragnie uciec od biedy i wuja o niezbyt czystych zamiarach. Wybawieniem z trudnego położenia okazuje się praca w wiejskiej posiadłości Asthall Manor, u rodziny Mitford. Tam Louisa obejmuje posadę niani i guwernantki dzieci arystokratów, stając się powiernicą najstarszej córki, zgryźliwej, a zarazem bystrej szesnastoletniej Nancy.

BOŻE NARODZENIE, 1919

Kiedy córka chrzestna Florence Nightingale została zamordowana w pociągu, zaintrygowane Louisa i Nancy, nie zważając na konsekwencje, próbują rozwiązać tę kryminalną zagadkę. Czy to był napad rabunkowy, czy zemsta, której korzeni należy szukać w wojennych wydarzeniach? Louise i Nancy gromadzą fakty, rozmawiają z rodziną i znajomymi zamordowanej. Im więcej informacji udaje im się zebrać, tym więcej wątków pojawia się w ich śledztwie. Depczą po piętach mordercy, który zrobi wszystko, by jego sekret nie ujrzał światła dziennego…

 „Florence Nightingale Shore napadnięto w poniedziałek dwunastego stycznia 1920 roku w pociągu linii Londyn-Brighton, kilka dni później zmarła w szpitalu. Zbrodnia wywołała powszechne oburzenie. Zebrano fundusze na budowę Szpitala Pamięci Florence Nightingale Shore. Kierowniczką została tam jej wieloletnia przyjaciółka, Mabel Rogers. […] Przesłuchania świadków zaczerpnęłam z gazet wydawanych w dni rozpraw u koronera. Siostry Mitford oraz ich rodzice to, oczywiście, autentyczna rodzina, ale wszystkie sceny i dialogi z ich udziałem są całkowicie zmyślone. Inni członkowie rodziny oraz służba także są postaciami rzeczywistymi, jednak dla potrzeb akcji musiałam zmienić niektóre daty)” - Jessica Fellowes

Wciągająca lektura, której akcja, oparta na faktycznej zbrodni, jest okazją do poznania barwnej rodziny brytyjskich arystokratów. Ekscentryczni Mitfordowie po dziś dzień budzą wiele kontrowersji, między innymi z powodu skrajnych sympatii politycznych niektórych członków rodziny, a brutalne morderstwo w pociągu stało się powszechnie komentowaną sprawą. Czytelnicy gazet śledzili postępy w śledztwie z równą niecierpliwością, z jaką my czekamy na kolejny odcinek ulubionego serialu kryminalnego.

Książka znalazła się na liście światowych bestsellerów i zdobywa coraz więcej fanów wśród polskich czytelników. Kolejna część ukaże się w przyszłym roku.

Książkę możecie zakupić tutaj.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 1  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 1979
LubimyCzytać
08-08-2018 14:25
Zapraszamy do dyskusji.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Czego nie powiedziałam

Emocje, emocje, jeszcze raz emocje. Oj, autorka może być dumna. "Czego nie powiedziałam" to świetna, wciągająca bez reszty lektura, która gr...

zgłoś błąd zgłoś błąd