Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/10630/obietnica-poranka-od-piatku-w-kinach

„Obietnica poranka” – od piątku w kinach!

1 wartościowy tekst

„Obietnica poranka” zagości w polskich kinach już 20 lipca. W rolach głównych w filmie zobaczymy Pierre’a Nineya i Charlotte Gainsbourg. Z okazji premiery filmu zdecydowano się również na polskie wznowienie książki.

Obietnica poranka to autobiograficzna powieść Romaina Gary’ego, wybitnego, francuskiego pisarza o polskich korzeniach. Jako jedyny zdobył dwukrotnie Nagrodę Goncourtów. Film opowie niezwykłą historię pisarza od dzieciństwa w Polsce, przez okres dojrzewania w Nicei, do lat studenckich, które spędził w Paryżu i ciężkiej służby lotniczej podczas II wojny światowej. W centrum opowieści znajduje się jego relacja z ukochaną matką – zaborczą i ambitną, ale też niesłychanie inspirującą osobą, która w dużej mierze stworzyła Romaina – pisarza.

Urodzony w Wilnie pisarz w latach 20. mieszkał z matką Niną Kacew w Warszawie. Dlatego tez twórcy filmu stwierdzili, że sceny z tego epizodu życia autora będą wymagać od aktorów posługiwania się językiem polskim. Charlotte Gainsbourg, która w filmie wciela się w matkę autora, na potrzeby roli uczyła się języka polskiego. Pomagała jej w tym polska aktorka – Izabela Gwizdak.

Reżyserem jest Eric Barbier („W skórze węża”). W rolę Romaina Gary’ego (Romana Kacewa) wciela się Pierre Niney, zdobywca Cezara za rolę w „Yves Saint Laurent”. Na ekranie będzie można zobaczyć również polskich aktorów, między innymi: Katarzynę Skarżankę, Martę Klubowicz i Piotra Cyrwusa.

Podzieliłem powieść na bardzo małe jednostki akcji: do końca książki naliczyłem tych jednostek aż 876. Oczywiście musieliśmy to skrócić. Trzeba było wymyślić scenariusz, który zachowałby istotę powieści, a jednocześnie zredukował ją o jakieś dwie trzecie” – komentuje reżyser, Eric Barbier.

Tych, którzy zainteresowani są wszystkim 876 jednostkami, zapraszamy do księgarń. Dzięki wydawnictwu Prószyński i S-ka w polskich księgarniach od 12 lipca można znaleźć wznowienie powieści „Obietnica poranka”. Film w polskich kinach od 20 lipca.

Czy wy też nie możecie się doczekać?


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 2  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2031
LubimyCzytać
18-07-2018 16:09
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 3419
natanna
19-07-2018 18:07
Obejrzę kiedyś, ale wcześnie muszę przeczytać książkę, którą mam...z wcześniejszego wydania...
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Martwe dusze

Gdyby wszyscy autorzy w naszym kraju pisali na takim poziomie nie byłoby problemu z czytelnictwem. Po raz kolejny autorka zafundowała nam n...

zgłoś błąd zgłoś błąd