Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/10606/olga-tokarczuk-z-nominacja-do-nowego-nobla

Olga Tokarczuk z nominacją do Nowego Nobla

9 wartościowy tekst

W zeszłym tygodniu informowaliśmy o powstaniu nowej nagrody literackiej, powołanej do życia przez Nową Akademię. Na liście nominowanych autorów pojawiło się 46 nazwisk, w tym Olgi Tokarczuk! Do 14 sierpnia można głosować na wybraną przez siebie pisarkę lub pisarza. 

Oprócz polskiej pisarki na liście znaleźli się m.in.: Margaret Atwood, Paul Auster, Don DeLillo, Elena Ferrante, Neil Gaiman, Haruki Murakami, Joyce Carol Oates, Sofi Oksanen, Thomas Pynchon, J.K. Rowling, Arundhati Roy, Zadie Smith i Donna Tart. Pełną listę nominowanych możecie znaleźć tutaj. Największą reprezentację mają Stany Zjednoczone - 13 nazwisk, następnie Szwecja - 12 nazwisk, Wielką Brytanię reprezentują cztery osoby, Kanadę trzy, po dwie osoby z Włoch, Francji i Islandii. Nigerię, Gwadelupę, Japonię, Finlandię, Izrael, Indie, Szwajcarię i Polską reprezentują pojedynczy nominowani. Na liście jest 29 kobiet i 17 mężczyzn.

Szwedzcy bibliotekarze mieli czas do 8 lipca, aby zgłosić autorów, którzy ich zdaniem zasługują na tę nagrodę. Następnie pisarze z największą liczbą bibliotekarskich nominacji zostaną poddani publicznemu głosowaniu – internauci mają na to czas do 14 sierpnia. Głosowanie wyłoni trzy nazwiska. Czwarte nazwisko będzie pochodzić z wyboru bibliotekarzy – do finałowej czwórki trafią dwie pisarki i dwóch pisarzy. Zwyciężczyni lub zwycięzca zostanie wyłoniony przez profesjonalne jury, a świat pozna ją lub jego 14 października. Przyznanie nagrody nastąpi podczas uroczystej gali 10 grudnia. A dzień później Nowa Akademia zostanie rozwiązana.

Wybór z pewnością będzie trudny, bo na liście jest mnóstwo wybitnych pisarek i pisarzy – zastanówcie się więc dobrze i oddajcie swój głos mądrze! Macie niepowtarzalną szansę wpłynąć na przyznanie tej nagrody literackiej.

Głosować można pod tym linkiem!

Powiązane treści:
Niech żyje Akademia!

Większość czytelników wciąż po cichu opłakuje brak tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Szwedzi jednak nie zamierzają przerywać tradycji. Akademia umarła? Niech żyje nowa! W tym roku czeka nas alternatywny Nobel!więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 41  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 134
Adam
13-07-2018 09:07
Nominowana do nagrody, która nie ma żadnego znaczenia. Wiecie co jest siłą Literackiego Nobla? To, że jest właśnie Noblem, a nie że jest wręczany przez szanowną kapitułę. Ta nagroda to zwyczajny skok na kasę i niezłe zagranie marketingowe. Nikogo tak nie cieszą nagrody, jak wydawców.
Co gorsza, tutaj głosują internauci. Nie ma gorszej grupy decyzyjnej od nich. Wyniki będą tak samo...
Nominowana do nagrody, która nie ma żadnego znaczenia. Wiecie co jest siłą Literackiego Nobla? To, że jest właśnie Noblem, a nie że jest wręczany przez szanowną kapitułę. Ta nagroda to zwyczajny skok na kasę i niezłe zagranie marketingowe. Nikogo tak nie cieszą nagrody, jak wydawców.
Co gorsza, tutaj głosują internauci. Nie ma gorszej grupy decyzyjnej od nich. Wyniki będą tak samo bezwartościowe jak plebiscyt na LC. Wygrywa najpopularniejszy, a nie najbardziej wartościowy albo piszący najlepiej.
Moim zdaniem każda nagroda, plebiscyt czy inny konkurs mający wyłonić "najlepsze" dzieło kultury w danym roku, są po prostu śmieszne. Nie ma czegoś takiego jak najlepsza książka, bo nie da się stworzyć definicji najlepszej książki.
pokaż więcej
książek: 2455
jatymyoni
13-07-2018 15:21
Jak więc szukać książek, które warto przeczytać. Czytam autorów nagrodzonych nagrodą Hugo, nrazie się niezawiodłam. Może istnieją i lepsze, nie twierdze, ale jak e znaleźć?
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 196
Kanezan
13-07-2018 10:59
Nagrodę dostanie Rowling, co oczywiste bo jest najbardziej znana. Mimo to w ramach głosu sprzeciwu nie zagłosuję na Tokarczuk, ale na kogoś kto też ma szanse, czyli na Neila Gaimana, którego szanuję najmocniej ze wszystkich nominowanych.
Mogą to nazywać Noblem, ale Nobel jest jeden.
książek: 84
iHS
14-07-2018 00:11
Patti Smith? Siadł im ten Dylan, hi hi.
książek: 1168
Szymon
15-07-2018 12:40
TYLKO PYNCHON

Dziękuję
książek: 376
Paweł
16-07-2018 03:41
Ale już za rok powrócimy do normalności...
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
SMART VEGAN. Wykorzystaj swój spryt w kuchni roślinnej

Przegenialne kompendium wiedzy początkującego (i nie tylko!) weganina. Połowa książki to totalny basic wiedzy dla każdego, druga połowa to hiper prost...

zgłoś błąd zgłoś błąd