Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/10600/harda-i-krolowa-pojawia-sie-za-oceanem

„Harda” i „Królowa” pojawią się za Oceanem!

6 wartościowy tekst

„Królowa współczesnej powieści historycznej” zdobyła już serca polskich czytelników i niepokonana zmierza w kierunku Stanów Zjednoczonych. Książki Elżbiety Cherezińskiej, „Harda” i „Królowa”, zostaną wydane na amerykańskim rynku.

Elżbieta Cherezińska dawno już została obwołana polską „królową współczesnej powieści historycznej” i chyba na dobre zagrzała sobie miejsce na tronie. I jak na królową przystało rozpoczęła podbój kolejnych rynków wydawniczych. Dwa bestsellerowe tytuły polskiej autorki ukażą się w Stanach Zjednoczonych, nakładem wydawnictwa Tor. Jest on jednym z najbardziej renomowanych wydawców fantasy i science fiction na świecie. W swojej ofercie ma także szeroki wybór powieści historycznych. Tor należy do jednej z największych firm wydawniczych na globalnym rynku – Macmillan Publishers

Harda oraz Królowa to opowieść o niezwykłej kobiecie, nie tylko z perspektywy polskiej historii, ale także średniowiecznej Europy. Świętosława była córką Mieszka I i siostrą Bolesława Chrobrego. Na kartach historii zapisała się jednak przede wszystkim jako królowa Szwecji, Danii i Norwegii oraz matka króla Anglii.

Mężczyzna, którego kocha. Ogień, który rozpala. Królestwa, którymi włada.

Świętosława od dziecka była harda. Od najmłodszych lat, wraz z bratem Bolesławem Chrobrym, uczyła się niuansów politycznej gry. Miała stać się pionkiem w układzie sojuszy swego ojca, księcia Mieszka. Jej ambicje sięgały znacznie dalej. Chciała zostać królową.

Los okazał się nieprzewidywalny. W drodze na dwór męża spotkała kogoś, kto zawładnął jej sercem. Czy jest w stanie spełnić swe ambicje i kochać? Stawka jest wysoka – przyjaciele zmieniają się we wrogów, miłość w nienawiść. Sakrament w klątwę.
 

 
Narodził się Knut. Trzecie dziecko Świętosławy, jedyne, które w chwili przyjścia na świat okrzyknięto „synem królowej”. Coraz więcej graczy przestawia piony tej historii. Bolesław w sekrecie przed siostrą swata Tyrę z Tryggvasonem, jarl Sigvald, powtarzając: „jomswikingowie nie wtrącają się w sprawy królów”, sam zaczyna w nich mieszać. Sven pielęgnuje swą niechęć do Olava, „drugiego wodza”. Tyra znika.

Tak kończy się Harda. Teraz nadchodzi czas Królowej. Nowi gracze i nowy wymiar tej historii. Od Roskilde do krainy zórz polarnych. Od Poznania przez Merseburg do Budziszyna, przez wszystkie wielkie wojny Bolesława. Od Pragi po Kijów. Od Gniezna przez tajemniczy Kałdus. I do Anglii, bo przecież nie jest tajemnicą, kim stanie się „syn królowej”…

 

Bardzo się cieszę, że to „Harda” ukaże się na amerykańskim rynku, bo ta powieść, choć koncentruje się na losie piastowskiej, ale i skandynawskiej królowej, opowiada też, niejako na marginesie, o frapujących początkach państwa polskiego. Jednocześnie, jako opowieść o kobiecie w świecie męskiej polityki, staje się historią uniwersalną, wciąż aktualną i zrozumiałą dla wszystkich. Świętosława przed ponad tysiącem lat poradziła sobie w Szwecji i Danii, przeżyła dwóch mężów, słynnych i bitnych wikingów, wierzę, że da sobie radę w Ameryce. – Elżbieta Cherezińska

Elżbieta Cherezińska – pisarka i teatrolożka, zadebiutowała opowieścią o łódzkim getcie Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum. Jest autorką cyklów Północna Droga i „Odrodzone Królestwo” (Korona śniegu i krwi, Niewidzialna korona oraz Płomienna Korona). Książki te stały się bestsellerami i utwierdziły dominującą pozycję Elżbiety Cherezińskiej wśród autorów powieści historycznej.

Książki Elżbiety Cherezińskiej ukażą się pod wspólnym tytułem „The Widow Queen”. Premiera zapowiedziana jest na styczeń 2021 roku. 


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 4  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2059
LubimyCzytać
10-07-2018 15:53
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 421
LetMeRead
10-07-2018 21:14
Mój egzemplarz "Hardej" trafił do biblioteki jako dar. Zupełnie nie przemówiło do mnie lodowate pisarstwo Elżbiety Cherezińskiej.
książek: 2480
jatymyoni
11-07-2018 14:08
Gratulacje. Dla mnie to bardziej powieść fantasy i przygodowa, a nie historyczna. Nie jest to moja literatura, którą cenię. Patrząc jednak na powieści fantasy, które tam odnoszą sukces, to może autorce się uda.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Bez litości

Zamboch mnie nie zawiódł. Dobrze napisane przygodowe fantasy z bohaterem w stylu zabili go i uciekł:) Ciekawe jakby to było gdyby Bakly spotkał Koni...

zgłoś błąd zgłoś błąd