Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/10584/niech-zyje-akademia

Niech żyje Akademia!

5 wartościowy tekst

Większość czytelników wciąż po cichu opłakuje brak tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Szwedzi jednak nie zamierzają łamać tradycji. Akademia umarła? Niech żyje nowa! W tym roku czeka nas alternatywny Nobel!

Wszystkim tym, którzy przespali jedną z największych i najsmutniejszych informacji ze świata literatury w tym roku, przypominamy: Literacka Nagroda Nobla nie zostanie w tym roku przyznana z powodu skandalu związanego z mężem przewodniczącej gremium. Jean-Claude Arnault został oskarżony o molestowanie seksualne i gwałt. Sprawa odbiła się na samej Akademii, ponieważ Arnault miał wykorzystywać swoją pozycję i bliskie kontakty w świecie literackim. Jest również podejrzewany o ujawnianie przed oficjalnym ogłoszeniem, kto zostanie laureatem. Kryzys zmusił do odejścia sześciu członków Akademii, a to do wstrzymania prac. Nagroda ma oficjalnie powrócić w 2019 roku, jeśli Akademia odzyska zaufanie społeczne.

Jak się jednak okazuje, nie wszyscy pogodzili się z tą informacją. W Szwecji powstała już Nowa Akademia, która została założona z inicjatywy ludzi mocno związanych z kulturą. W tej chwili jest w niej aż 106 osób. Oczywiście nowy laureat nie otrzyma Literackiej Nagrody Nobla, ale Nową Nagrodę Literacką. Nagrody różni nie tylko nazwa, ale i przesłanie. Wyróżnienie otrzyma książka opowiadająca historię „ludzi na całym świecie”.

Założyliśmy Nową Akademię, aby przypomnieć ludziom, że literatura i kultura powinny promować demokrację, przejrzystość, empatię i szacunek, bez przywilejów, aroganckiej stronniczości i seksizmu. W czasach, gdy wartości ludzkie są coraz częściej kwestionowane, literatura staje się jeszcze ważniejszą przeciwwagą, aby powstrzymać kulturę milczenia i ucisku. Nowa Akademia uznaje to za tak istotne, że uważa iż największa nagroda literacka na świecie powinna zostać przyznana w 2018 roku. To jedyny cel, dla którego założyliśmy Nową Akademię.

Do 8 lipca bibliotekarze ze Szwecji mogą wysyłać nominacje do nagrody. Zgłoszony autor musi mieć na swoim koncie co najmniej dwie książki, w tym jedną wydaną w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Później propozycje zostaną poddane pod głosowanie publiczne, które wyłoni czterech najlepszych pisarzy. To właśnie nad tą czwórką debatować będzie jury, którego przewodniczącą została Ann Pålsson, dziennikarka i niezależna wydawczyni.

Zwycięzca zostanie ogłoszony w październiku, a nagrodę odbierze na uroczystej gali w grudniu. Następnego dnia Nowa Akademia ma zostać rozwiązana. Ma to być przedsięwzięcie jednorazowe, które zachowa ciągłość przyznawania najważniejszej nagrody literackiej Szwecji − tylko w innej formie.

Powiązane treści:
Rok 2018 bez Literackiej Nagrody Nobla

Szwedzka Akademia poinformowała, że w roku 2018 nie zostanie przyznana Literacka Nagroda Nobla. Jak czytamy w oświadczeniu: Decyzja została podjęta z uwagi na zmniejszony skład Akademii i podważenie zaufania publicznego do Akademii. Co się wydarzyło?więcej
Jean-Claude Arnault oskarżony o gwałt

Skandalu wokół Szwedzkiej Akademii ciąg dalszy. Jean-Claude Arnault, mąż Katariny Frostenson i były fotograf Akademii, usłyszał dwa zarzuty gwałtu. Jeśli zostanie uznany winnym, grozi mu sześć lat więzienia. więcej
Członkowie Akademii Szwedzkiej rezygnują ze stanowisk

Teoretycznie prestiżowe członkostwo w Akademii Szwedzkiej przyznawane jest dożywotnio. Teoretycznie, bo właśnie ze swoich funkcji zrezygnowało trzech członków gremium przyznającego Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 8  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 3281
filozof
05-07-2018 15:27
Gdyby to ode mnie zależało.Dałbym Nobla dla Cusslera.
książek: 13
Nobel
05-07-2018 17:45
To Ci dopiero. Noblowska p l o m b a. Oczywiście nagroda nie uzyska statusu Nagrody Nobla i tym gorzej dla osoby, która ją otrzyma. Biorąc pod uwagę, że w przyszłym roku będziemy mieli dwóch noblistów, to naprawdę nie widzę sensu w y p e ł n i a n i a tego roku na siłę. Poza tym kwestia przesłania... może i szczytna, ale twórczość nie powinna być, według mnie, oceniana pod kątem poprawności -... To Ci dopiero. Noblowska p l o m b a. Oczywiście nagroda nie uzyska statusu Nagrody Nobla i tym gorzej dla osoby, która ją otrzyma. Biorąc pod uwagę, że w przyszłym roku będziemy mieli dwóch noblistów, to naprawdę nie widzę sensu w y p e ł n i a n i a tego roku na siłę. Poza tym kwestia przesłania... może i szczytna, ale twórczość nie powinna być, według mnie, oceniana pod kątem poprawności - jakiejkolwiek. Były lata, że nie przyznawano Nagrody Nobla... Nic w tym dziwnego. Nagroda Nobla to historia wielu nadużyć i to dodaje jej charakteru.
pokaż więcej
książek: 2480
jatymyoni
05-07-2018 18:06
Czy otrzymanie tej nagrody nie zamknie drzwi komuś drzwi do prawdziwej Nagrody Nobla. Będzie to nagroda popularności w bibliotekach w Szwecji.
książek: 13
Nobel
05-07-2018 18:12
Dokładnie, ta nagroda może komuś zamknąć drzwi do prawdziwej Nagrody Nobla. Też tak myślę :)
książek: 1659
Renax
06-07-2018 05:44
W każdym razie zobaczymy co wyniknie.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Mroczny zakątek

Bohaterka jest początkowo mocno irytująca. Najlepiej czytało się wstawki z przeszłości. Na pewnym etapie można się domyśleć rozwiązania zagadki ale do...

zgłoś błąd zgłoś błąd