Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/10569/zmarl-harlan-ellison

Zmarł Harlan Ellison

2 wartościowy tekst

Znany pisarz, krytyk i mistrz science fiction zmarł 28 czerwca. Wielokrotnie nagradzany Nebulą, Hugo, Locusem Harlan Ellison zmarł w wieku 84 lat.

Harlan Ellison jest najbardziej znany dzięki Niebezpiecznym wizjom. Ta antologia krótkich form została wydana w 1967 roku i zdefiniowała Nową Falę w fantastyce. Ellison zdobyła za nią Nagrodę Specjalną Hugo w 1968 roku, a spośród zawartych w niej utworów aż trzy otrzymały wyróżnienie Nebuli i Hugo. 

Uważam fantastykę za najszlachetniejszy z gatunków i dlatego ją uprawiam. Nigdzie indziej nie znajdziemy takiego bogactwa, głębi i potęgi obrazu ani takiej różnorodności tropów, metafor i wzorców stanowiących dokładnie sedno tego, co w swojej psychologii zawarł Freud i piszący o archetypach Jung, ponieważ są tak uniwersalne i wywodzą się z naszych pierwotnych korzeni... Istnieje wytłumaczenie, dlaczego religijna prawica boi się Harry'ego Pottera, który sprzedaje się jak świeże bułeczki. Dzieje się tak, ponieważ siła fantazji jest zniewalająca i może śmiało stawić czoło pseudoreligijnemu prawicowemu bajdurzeniu. W fantastyce dostrzegamy ziarenko prawdy.

Ellison był również scenarzystą serialu „Star Trek” i „Po tamtej stronie lustra” oraz konsultantem przy takich produkcjach jak „Strefa mroku” i „Babilon 5”. Jego prace były wielokrotnie doceniane przez Amerykańską Gildię Scenarzystów. Wiele jego opowiadań doczekało się ekranizacji, np. Chłopiec i jego pies. Ostatnio w Polsce ukazał się pierwszy tom wyboru jego opowiadań zatytułowany To, co najlepsze.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 7  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 699
Bosy_Antek
29-06-2018 14:20
I to jest smutniejsze niż postawa Polaków na mundialu.
książek: 1008
Mateusz
29-06-2018 15:28
Świetna była gra na podstawie jego opowiadania, "I Have No Mouth and I Must Scream", jedna z lepszych przygodówek.
książek: 2597
electric_cat
29-06-2018 19:36
"mistrz sciene fiction"?
książek: 749
strategos
01-07-2018 12:29
Akurat mam przyjemność czytać "To, co najlepsze" - smutny zbieg okoliczności. Autor bardzo nieoczywisty, nie zawsze potrafiący - przynajmniej mnie - zainteresować na tyle, bym nie patrzył ile zostało do końca opowiadania, ale potrafiący również "dowalić" czymś tak wspaniałym jak "Nie mam ust, a muszę krzyczeć".
książek: 1349
Monika
23-07-2018 18:48
Jedyna wiadomość ze świata, która dotarła do mnie podczas miesięcznego urlopu od cywilizacji. Szkoda, że taka smutna.

News wisi już niemal miesiąc, a literówki, ta wskazana przez electric_cat (występuje dwukrotnie!) i druga zawarta w cytacie, wciąż straszą :(

Ponadto błędy merytoryczne. "Niebezpieczne wizje" zdobyły nagrodę specjalną Hugo i nie zdobyły Nebuli - żadna nie jest przyznawana w...
Jedyna wiadomość ze świata, która dotarła do mnie podczas miesięcznego urlopu od cywilizacji. Szkoda, że taka smutna.

News wisi już niemal miesiąc, a literówki, ta wskazana przez electric_cat (występuje dwukrotnie!) i druga zawarta w cytacie, wciąż straszą :(

Ponadto błędy merytoryczne. "Niebezpieczne wizje" zdobyły nagrodę specjalną Hugo i nie zdobyły Nebuli - żadna nie jest przyznawana w kategorii antologia, jednak Hugo przyznaje się niekiedy za coś spoza stałych kategorii (dlatego nagroda specjalna), a Nebuli jak dotąd nie. Natomiast utwory zawarte w tej antologii zdobyły dwie Nebule i dwie nagrody Hugo. Czyli można napisać, że antologia zdobyła 1 nagrodę Hugo lub że zdobyła 3 Hugo i 2 Nebule, ale nie 1 Hugo i 2 Nebule, jak napisaliście w tym doniesieniu.

Ponadto, jeśli piszecie już o nagrodach, to chyba warto było wspomnieć, że Ellison zdobył w sumie 4 Nebule i 10 i pół Hugo (8 regularnych, 2 specjalne, a kto ciekaw połówki, ten niech sobie sam doczyta, rok 1976). Innych nagród nie wyliczę, bo dużo ich było.
pokaż więcej
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Silence Fallen

Dziesiąta część przygód Mercy jest dla mnie jedną z najlepszych w całej serii. Obawiałam się trochę przeniesienia akcji do Europy, bo Mercy kojarzy mi...

zgłoś błąd zgłoś błąd