Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/10513/sztuczna-inteligencja-powie-ci-co-czytac

Sztuczna inteligencja powie ci, co czytać

1 wartościowy tekst

Wydawcy na całym świecie głowią się nad tym, jak nakłonić czytelników do sięgnięcia po ich książki, i prześcigają się w ciekawych sposobach promocji. Wydawnictwo Scribner, wydające powieści Stephena Kinga, przygotowało aplikację, która pomaga w podjęciu decyzji, po jaką książkę mistrza horroru sięgnąć.

Stephen King ma na swoim koncie ponad 50 tytułów – ta imponująca liczba wpłynęła na to, że Scribner wybrało do swojego projektu właśnie jego. Roz Lippel, wydawca, powiedział: „rok temu zaczęliśmy rozmawiać o stworzeniu aplikacji sterowanej głosem, która przygotowywałaby idealną listę rekomendacji dla każdego czytelnika na podstawie tego, co dana osoba lubi i czego nie lubi. Chcieliśmy w ten sposób dotrzeć z KIngiem do nowych fanów i zwabić także tych, którzy już go dobrze znają”.

Stephen King Library, bo tak nazywa się aplikacja, wystartowała 11 czerwca i póki co dostępna jest dla użytkowników Alexy i Google Assistant na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady. To najprawdopodobniej pierwsza na świecie sterowana głosem aplikacja, która rekomenduje książki. Wykorzystanie sztucznej inteligencji to zabawny i innowacyjny sposób dotarcia do czytelników z książkami Kinga” – mówi Liz Perl, szefowa działu marketingu wydawnictwa. 

Aplikacja zadaje czytelnikowi kilka pytań sytuacyjnych i na podstawie odpowiedzi przygotowuje listę książek. Póki co w aplikacji nie ma jeszcze możliwości dokonywania zakupów, ale to zapewne kwestia czasu. 


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 5  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2058
LubimyCzytać
14-06-2018 10:55
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 550
ina71
14-06-2018 20:40
Zgodnie ze słownikiem języka polskiego inteligencja to zdolność rozumienia, uczenia się oraz wykorzystywania posiadanej wiedzy i umiejętności w sytuacjach nowych, a sztuczna inteligencja to dział informatyki badający reguły rządzące zachowaniami umysłowymi człowieka i tworzący programy lub systemy komputerowe symulujące ludzkie myślenie. Zgodnie z tymi definicjami nazwanie Aleksy, czy Google... Zgodnie ze słownikiem języka polskiego inteligencja to zdolność rozumienia, uczenia się oraz wykorzystywania posiadanej wiedzy i umiejętności w sytuacjach nowych, a sztuczna inteligencja to dział informatyki badający reguły rządzące zachowaniami umysłowymi człowieka i tworzący programy lub systemy komputerowe symulujące ludzkie myślenie. Zgodnie z tymi definicjami nazwanie Aleksy, czy Google Assistant sztuczną inteligencją jest trochę na wyrost. To po prostu maszynki niewiele mądrzejsze od kieszonkowego kalkulatora tyle tylko, że... gadają. Jednym słowem coś dla wielbicieli gadżetów. Nie wiem tylko, czy wielbiciele gadżetów są jednocześnie wielbicielami książek. Ja osobiście nie chcę, żeby książki polecała mi maszynka. Wolę zajrzeć na przykład na Lubimy czytać i zobaczyć co o danej książce myślą inni.
pokaż więcej
książek: 1346
Monika
14-06-2018 22:33
Ale o której? Bo o wszystkich nie przeczytasz. Najpierw musisz mieć jakieś typy, jakieś wstępnie wybrane książki do dokładniejszego sprawdzenia i wybrania spośród nich tych do czytania. Skąd bierzesz tę listę wstępną? Jak dla mnie może ona równie dobrze pochodzić z maszynki. Korzystam z list arcydzieł wszech czasów, zdobywców nagród i innych takich, czasem przejrzę bestsellery, oprócz tego... Ale o której? Bo o wszystkich nie przeczytasz. Najpierw musisz mieć jakieś typy, jakieś wstępnie wybrane książki do dokładniejszego sprawdzenia i wybrania spośród nich tych do czytania. Skąd bierzesz tę listę wstępną? Jak dla mnie może ona równie dobrze pochodzić z maszynki. Korzystam z list arcydzieł wszech czasów, zdobywców nagród i innych takich, czasem przejrzę bestsellery, oprócz tego oczywiście indywidualne polecanki z wiarygodnych źródeł, ale maszynka też mi pasuje. Nie tak badziewna jak tutejsze rekomendacje, ale już ta na BiblioNETce podsuwa mi tytuły bardzo dla mnie odpowiednie.

A co do inteligencji, to czym jest prawdziwa mniej więcej wiemy, ale czym sztuczna? Przejrzyj sobie inne zestawienia słowa sztuczna lub sztuczny z rzeczami, o których wiemy, czym są prawdziwe lub naturalne. Sztuczne barwniki powstają sztucznie, ale są prawdziwymi barwnikami, działają - tu sztuczność określa tylko sposób powstania, jest przeciwieństwem naturalności - to jest taka sztuczność, o jaką chodzi Tobie, kiedy piszesz czym jest lub czym powinna być sztuczna inteligencja - inteligencją jak najbardziej prawdziwą, zgodną z definicją inteligencji, tyle tylko, że sztucznie stworzoną, a nie będącą wynikiem działania jakiejś chemii w naturalnie wyhodowanym mózgu. Ale już sztuczna broda brodą wcale nie jest, jest atrapą z wyglądu brodę przypominającą - tu sztuczność jest przeciwieństwem prawdziwości, oznacza podróbkę i oszustwo - wychodząc z takiego znaczenia słowa sztuczny dojdziemy do wniosku, że sztuczna inteligencja to coś, co wygląda na tyle podobnie do inteligencji prawdziwej, że niektórzy dadzą się nabrać - coś, co gada i potrafi względnie sensownie odpowiadać na pytania, dość dobrze sprawia wrażenie czegoś inteligentnego.
Moim zdaniem i porządna inteligencja stworzona poza naturalnym rozwojem biologicznym, i nędzna podróbka inteligencji mają prawo do określenia "sztuczna inteligencja" - są to dwa zupełnie inne znaczenia tego terminu, ale oba dają się sensownie wyprowadzić ze znaczeń słów składowych tego wyrażenia.
pokaż więcej
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
I wciąż ją kocham

John nie miał żadnych perspektyw na przyszłość. Postanowił wstąpić do wojska, aby zmienić życie, jakie prowadził. Niestety to był błąd, ponieważ na ur...

zgłoś błąd zgłoś błąd