Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/10388/trwa-apostrof-miedzynarodowy-festiwal-literatury

Trwa Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury

  wartościowy tekst

Największy festiwal literacki nad Wisłą trwa! Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury to dziesiątki spotkań i dyskusji wokół tłumaczeń, premiery oczekiwanych książek, teatr improwizowany, pop-up restauracja oraz najlepsze literackie brzmienia podczas koncertów. Oprócz najważniejszych polskich twórców, gośćmi festiwalu są autorzy z wielu zakątków świata. Wielkie święto miłośników książek trwa od 14 do 20 maja w siedmiu miastach Polski. Festiwal organizowany jest przez Empik.

Festiwal otworzyło spotkanie z Dorotą Masłowską, które poprowadził kurator tegorocznej edycji Apostrofu, Jacek Dehnel. Na festiwalowych scenach w siedmiu miastach zagościli już między innymi: Katarzyna Bonda, Nathan Hill, Katarzyna Puzynska, Peter V. Brett, Magdalena Grzebałkowska, Olga Tokarczuk, Jacek Hugo-Bader, Natalia Fiedorczuk, Jakub Żulczyk oraz Wojciech Chmielarz. Kolejne dni to również spotkania z Grahamem Mastertonem, Sofi Oksanen, A. J. Finnem, Andrzejem Franaszkiem, Wojciechem Tochmanem, Mariuszem Czubajem, Katarzyną Nosowską, Jerzym Bralczykiem i Lucyną Kirwil, Jakubem Małeckim oraz Jackiem Dukajem.

W weekend 18-20 maja w Ogrodzie Powszechnym w Warszawie ruszy klub festiwalowy Apostrofu. Działać będzie tu pop-up restauracja Apostrof Zero Waste, w której będzie można spróbować potraw inspirowanych książkami Mai Sobczak oraz Sylwii Majcher. Będziemy również rozmawiać o naturze – m.in. z Weroniką Muszkietą i Olą Sieńko, autorkami książki „Projekt Rośliny” (Wydawnictwo Buchmann) czy Anną Kamińską, autorką książki „Białowieża szeptem” (Wydawnictwo Literackie). Na festiwalowej scenie wystąpi teatr improwizowany Klancyk z cyklem spektakli „Klancyk gra z naturą”. Ponadto, specjalnie dla festiwalu powstała plenerowa wystawa dla dzieci „Mrówki wspaniałe”, której kuratorką jest Ewa Solarz, a grafiki do niej przygotowała autorka tegorocznej oprawy wizualnej Apostrofu, Małgorzata Gurowska.

Apostrof to także fantastyczne koncerty. Na muzycznej scenie festiwalu 18 maja pojawi się Karolina Czarnecka ze swoim nowym projektem UV. Kolejny z koncertowych wieczorów w klubie festiwalowym należeć będzie do Króla, czyli wokalisty i kompozytora Błażeja Króla. Bisz i Radex, czyli błyskotliwy głos rodzimego hip-hopu oraz lider formacji Pustki, zagrają zaś w towarzystwie Katarzyny Nosowskiej. To nie jedyne koncerty w ramach festiwalu. Już w czwartek 17 maja, po warszawskim premierowym spotkaniu z Magdaleną Grzebałkowską, poświęconym napisanej przez nią biografii Krzysztofa Komedy, odbędzie się koncert EABS „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda).

Warszawska widownia festiwalu przez cały czas trwania Apostrofu będzie mogła odbywać wirtualną podróż w czasie dzięki nowoczesnemu fotoplastykonowi, czyli przeglądowi 70 lat spotkań z kulturą w technice VR. Wyjątkowy projekt multimedialny powstał z okazji jubileuszu 70-lecia Empiku.

Wybrane wydarzenia Apostrofu będą transmitowane na facebookowym profilu Empiku, a część z nich będzie tłumaczona na język migowy – szczegóły na www.festiwalliteratury.pl

Wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu są bezpłatne. Na warsztaty obowiązują zapisy.

Serwis lubimyczytać.pl objął Festiwal swoim patronatem medialnym.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 1  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2059
LubimyCzytać
16-05-2018 11:00
Zapraszamy do dyskusji.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Ciemno, prawie noc

Recenzję piszę po długim czasie od przeczytania książki (po 3 latach), ale nawet teraz odczuwam lekkie rozdrażnienie. Książka jest WSTRZĄSAJĄCA przez...

zgłoś błąd zgłoś błąd