Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/10387/zmarl-tom-wolfe

Zmarł Tom Wolfe

  wartościowy tekst

Jeden z prekursorów Nowego Dziennikarstwa, eseista, publicysta, a przede wszystkim pisarz. Tom Wolfe zmarł wczoraj w Nowy Jorku w wieku 88 lat.

Tom Wolfe, a właściwie dr Thomas Kennerly, urodził się w 1931 roku w Wirginii. Swoją karierę zaczął jako dziennikarz w „New York Herald Tribune”. Uznawany jest za jednego z twórców Nowego Dziennikarstwa, który w latach 60. i 70. wprowadził do pisania reportaży techniki literackie. Dziennikarze tego nurtu odrzucali uznawaną za obiektywną formę, która wcześniej dominowała w prasie i zaczęli opisywać wydarzenia z punktu widzenia uczestnika.

Był uznanym dziennikarzem, a oprócz tego wybitnym eseistą i prozaikiem, stawianym przez krytyków obok Johna Updike`a, Normana Mailera i Johna Irvinga.. Mariusz Szczygieł określił go kiedyś „nie tylko niewychowanym, ale wręcz ordynarnym reporterem”. W 1965 roku wydał zbiór esejów zatytułowany „The Kandy-Kolored Tangerine-Flake Streamline Baby”. Jednak do jego najbardziej znanych dzieł non-fiction należą: Próba kwasu w elektrycznej oranżadzie, której głównym bohaterem jest inny pisarz, Ken Kesey, w której opowiada o jednej z pierwszych komun hipisowskich Merry Pranksters i o poszukiwaniu nowych, lepszych wymiarów za pomocą substancji psychodelicznych. Na podstawie jego powieści Ognisko próżności powstał film z Tomem Hanksem w roli głównej. Swoją ostatnią powieść „The Kingdom of Speech” wydał w 2016 roku. Informację o śmierci autora potwierdziła jego agentka Lynn Nesbit, która powiedziała, że Wolfe musiał być hospitalizowany ze względu na infekcję.

Wkrótce w Polsce, nakładem wydawnictwa Agora, ukaże się wznowienie powieści „The Right Staff”, która wcześniej była dostępna pod tytułem "S-Kadra". Najlepsi. Kowboje, którzy polecieli w kosmos to książka, która zrewolucjonizowała amerykański reportaż. To opowieść o początkach programów kosmicznych i o powstaniu NASA. O najlepszych pilotach, którzy mieli w sobie to coś: graniczący z szaleństwem głód życia. I o kraju kowbojów, w którym to coś pozwalało sięgać gwiazd.
Kiedy Rosjanie w październiku 1957 roku wprowadzili na orbitę Sputnika 1, pierwszego sztucznego satelitę, w USA wybuchła panika. Amerykanie sądzili, że następnym krokiem ZSRR będzie wystrzelenie w kosmos platform orbitalnych, z których Sowieci zaczną zrzucać na przeciwników bomby wodorowe. Rozpoczął się wyścig kosmiczny i żeby wyjść na prowadzenie, Stany Zjednoczone musiały wystrzelić na orbitę człowieka, a potem bezpiecznie sprowadzić go na Ziemię.

Adrenalina, testosteron i codzienne przesuwanie granic możliwości – to wszystko pojawia się w dynamicznie opisanej historii amerykańskich pilotów doświadczalnych i pierwszych astronautów. Pozycja do pochłonięcia w jeden wieczór. Polecam! - Radek Kosarzycki, Pulskosmosu.pl

Najlepsi to nie tylko fantastycznie napisany dokument o odwadze, ryzyku i chłodnej kalkulacji, ale też zapis epoki wypraw, za którymi tęsknimy od ponad 40 lat. Książka Toma Wolfe jest inspiracją dla współczesnych astronautów i mam nadzieję, że ci, którzy przeczytają ją teraz, za kilkanaście lat staną znowu na Księżycu, a potem na Marsie. Bo to opowieść, która naprawdę potrafi motywować. - Piotr Stanisławski, Crazynauka.pl

Tom Wolfe z prędkości naddźwiękowej rozpędza czytelnika do pierwszej kosmicznej, zabierając do fascynujących początków amerykańskiego, załogowego programu kosmicznego. Ta książka stała się inspiracją dla kolejnych pokoleń astronautów, m.in. dla Mike'a Massimino - który brał udział w misjach naprawczych teleskopu Hubble'a oraz Scotta Kelly’ego - najdłużej przebywającego w kosmosie Amerykanina. Historia pilotów oblatywaczy i pierwszych astronautów to pozycja obowiązkowa dla fanów lotów kosmicznych! - Karol Wójcicki - popularyzator astronomii, autor bloga „Z głową w gwiazdach”.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 3  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2058
LubimyCzytać
16-05-2018 10:42
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 53
bookworm
16-05-2018 22:10
Przykra wiadomość. Mam nadzieję, że Pana zasługi zostały zawarte w książce Andrew Scotta Berga "Geniusz", którą chciałbym przeczytać. Mam ją zresztą w mojej biblioteczce!
książek: 684
AMisz
30-10-2018 14:42
Pomyliłeś Toma Wolfe'a z Thomasem Claytonem Wolfem.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Biedny Pettson

To są właśnie prawdziwi przyjaciele. Kiedy jeden ma jesienną chandrę, drugi robi wszystko, żeby mu poprawić nastrój, nawet jeśli trzeba użyć do tego...

zgłoś błąd zgłoś błąd