Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/10361/walczac-o-wlasne-szczescie

Walcząc o własne szczęście

  wartościowy tekst

Richard Paul Evans powraca z nową trylogią zatytułowaną „The Broken Road”. Pierwszy tom, noszący w Polsce tytuł Sprzedawca marzeń właśnie ma swoją premierę. 

Czy ktoś, kto sprzedawał marzenia innym, będzie umiał odkupić własne? Z dzieciństwa Charles James pamiętał tylko agresję ojca, łzy matki i szukanie obiadu w śmietnikach. Jak każdy, kto jako dziecko dostał zbyt mało miłości, Charles pragnął, aby pokochał go cały świat.

Gdy opuścił dom i zatrudnił się jako asystent znanego mistrza sprzedaży, chciał tylko pieniędzy, sławy i podziwu. Zdeterminowany, szybko piął się po szczeblach kariery, by wkrótce pokonać swojego mistrza i stanąć na szczycie. Wreszcie był szczęśliwy. Jednak czasem to, co bierzemy za szczęście, jest tylko jego iluzją. 

Nagle słynny sprzedawca marzeń zaczął doświadczać rzeczy, które zachwiały jego idealnym życiem. Najpierw pojawił się zły sen. Później ktoś przypomniał mu o krzywdach wyrządzonych innym. A później zdarzyło się jeszcze coś i Charles w jeden dzień stracił wszystko. Lecz tym razem los był dla niego mniej bezwzględny, niż on sam był dla innych. Dał mu drugą szansę.

Uzytkownik serwisu Piotr tak napisał w swojej opinii o książce

Cieszę się z powrotu mojego mistrza powieści obyczajowej. Każda nowa książka autora jest dla mnie wielkim przeżyciem, do którego powracam. (...) Dla mnie ten autor jest niedoścignionym mistrzem analizy życia i przekazywania czytelnikowi ważnych nauk.

„Sprzedawca marzeń" opowiada o Charlesie Jamesie, który wychował się w wielkiej biedzie, ale dzięki uporowi i marzeniom wywindował na sam szczyt. Kiedy tam się znalazł, zmieniły się jego priorytety, a on sam zapomniał co i komu zawdzięcza. Z uporem maniaka powtarza sobie w trudnych chwilach, że Boga nie ma. Na pozór spełniony człowiek zmienia się po spotkaniu z ojcem jednego z klientów. Początkowo niewiele sobie z tego robi, ale zmienia go wizja, której doznaje, patrząc na tłum. (...)

Kolejna, niezwykle przejmująca opowieść, którą przeczytałem w kilka godzin. Lektury Evansa zawsze zostają na długo w mojej głowie. A ta książka jest wyjątkowa, ale nie potrafię powiedzieć, dlaczego. Dostarczyła mi wielu wzruszeń i jak zwykle bywa u autora, czegoś mnie nauczyła. Lekcje Evansa są proste i mądre. Warto i trzeba przeczytać. Majstersztyk literacki.

Angielski tytuł pierwszego tomu "The Broken Road", który dał też tytuł całemu cyklowi (drugi tom nosi tytuł "The Forgotten Road"), nawiązuje do słynnej Drogi 66 (Route 66). Trasa licząca 3 940 km łączyła Chicago i Los Angeles i przebiegała przez stany Illinois, Missouri, Kansas, Oklahomę, Teksas, Nowy Meksyk, Arizonę i Kalifornię. Droga 66 odegrała sporą rolę w amerykańskiej kulturze, pojawiała się w powieściach (np. w „Gronach gniewu" Stainbecka, w filmach („Urodzeni mordercy”), animacjach („Auta”).

Na początku powieści Evansa pojawia się anonimowy pisarz, który postanowił przebyć całą Drogę 66 w poszukiwaniu inspiracji do napisania książki o tym, jak zmieniła się tożsamość USA. W przydrożnym barze  natrafia na słynnego mówcę motywacyjnego – Charlesa Jamesa, który rzekomo zginął w katastrofie lotniczej rok wcześniej. Ten, pod pewnymi warunkami, godzi się opowiedzieć swoją historię. Historię o cierpieniu, przemocy, o ślepym poszukiwaniu szczęścia, o ucieczce od przeszłości i o drugiej szansie na nowe życie...

Czy i Wy dacie się skusić Richardowi Paulowi Evansowi i wyruszycie z nim w drogę, aby poznać Sprzedawcę marzeń?


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 1  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2031
LubimyCzytać
10-05-2018 13:49
Zapraszamy do dyskusji.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Lwowski ptak

Orlęta Lwowskie - młodzi ludzie, nastolatki, mieszkańcy miasta nie godząc się na zajęcie przez żołnierzy austro-węgierskich pochodzenia ukraińskiego w...

zgłoś błąd zgłoś błąd