Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/10339/rok-2018-bez-literackiej-nagrody-nobla

Rok 2018 bez Literackiej Nagrody Nobla

11 wartościowy tekst

Szwedzka Akademia poinformowała, że w roku 2018 nie zostanie przyznana Literacka Nagroda Nobla. Jak czytamy w oświadczeniu: Decyzja została podjęta z uwagi na zmniejszony skład Akademii i podważenie zaufania publicznego do Akademii. Co się wydarzyło?

„Decyzja została podjęta z uwagi na zmniejszony skład Akademii i podważenie zaufania publicznego do Akademii. Prace nad wyborem laureata są na zaawansowanym etapie i będą normalnie kontynuowane w nadchodzących miesiącach. Mimo to Akademia potrzebuje czasu, aby odzyskać pełny potencjał, zaangażować większą liczbę aktywnych członków i odbudować zaufanie przed ogłoszeniem kolejnego Noblisty w dziedzinie literatury”.

Skandal w Szwedzkiej Akademii trwa już od listopada, gdy na fali akcji #MeToo szwedzki dziennik opublikował zeznania kobiet, które miały być molestowane przez fotografa Jeana-Claude’a Arnaulta. Jest on mężem członkini Akademii, poetki Katariny Frostenson, i utrzymuje bliskie relacje z Akademią. Arnault miał dopuszczać się molestowania seksualnego w mieszkaniach należących do Akademii oraz w klubie literackim „Forum”, który prowadził razem z małżonką. Klub ten częściowo finansowany jest właśnie przez Szwedzką Akademię. Arnault został również oskarżony o bycie źródłem przecieków o laureatach – informacje miał otrzymywać od swojej małżonki.  W wyniku skandalu w Akademii pozostało jedynie dziesięciu aktywnych członków, co oznacza, że nawet w przypadku śmierci któregokolwiek z członków Akademia nie jest w stanie wybrać nowego członka.

Na początku kwietnia do odejścia z komitetu przyznającego Literacką Nagrodę Nobla zmuszona została Sara Danius – szefowa komitetu. Aktualnie z 18-osobowej Akademii zrezygnowało już osiem osób. Formalnie są oni wciąż członkami Akademii, ale traktowani są jako „członkowie nieaktywni”, ponieważ regulamin nie przewiduje rezygnacji ze stanowiska. Funkcja nadawana jest dożywotnio i jeśli ktoś chce odejść, jego krzesło pozostaje puste aż do śmierci. Król Szwecji Karol Gustaw zapowiedział już modyfikację regulaminu. 

W 2018 roku nie poznamy zatem laureata prestiżowej Nagrody Nobla, co nie oznacza, że ten rok będzie pominięty. Akademia daje sobie czas na odbudowanie straconego zaufania i w 2019 roku poznamy aż dwóch zwycięzców.

*Treść całego oświadczenia Akademii.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 38  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2465
jatymyoni
06-05-2018 22:40
Może dobrze się stało i dzięki temu odmłodnieje komitet przyznający Nobla. Dla mnie absurdem jest dożywotnie członkostwo, nawet wtedy, gdy nie bierze udziału w obradach ze względu na wiek lub stan zdrowia.
książek: 355
Andrzej
07-05-2018 14:21
Odkad Nobla dostali Szymborska, Dario Fo czy Elfriede Jelinek nie mowiac od Dylanie, stracila ona prestiz. To takie kuriozum jak z pokojowym Noblem dla Bolka, Obamy i Arafata :-)
IMO w dziedzinie literatury na Nobla najbardziej zasluguja Houellebecq i Paul Theroux, szczegolnie ten drugi. I dlatego nigdy jej nie dostana.
książek: 336
Roger
07-05-2018 14:39
Akurat nie jestem fanem poezji, więc z tą Szymborską się zgadzam. A porównanie fajne :D
książek: 0
07-05-2018 14:56
treść usunięta
książek: 13
Nobel
07-05-2018 17:59
Niech to gęś kopnie z glana. Akurat na początku tego roku założyłem profil oceniający tylko laureatów Literackiej Nagrody Nobla. Wiedziałem, że będzie z tego dym...
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Smacznego, proszę Wilka!

Przemiana materii i ducha Wilk z tej bajki był kiedyś postrachem lasu, jego portret umieszczano nawet ku przestrodze w podręcznikach. Ale teraz jest...

zgłoś błąd zgłoś błąd