Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/10059/plebiscyt-ksiazka-roku-2017---rozwiazanie-konkursow

Plebiscyt Książka Roku 2017 - rozwiązanie konkursów

2 wartościowy tekst

Przez cały luty mieliście szansę na wytypowanie zwycięzców w poszczególnych kategoriach i wygranie pakietu książek. Prezentujemy szczęśliwców, którym udało się nie tylko przewidzieć, kto wygra, ale także uzasadnić to w ciekawy sposób.

W kategorii Literatura piękna - wygrawa fossa

Jak zawsze okazuje się, że moi faworyci nie mają tak naprawdę szans. I jak zawsze, wygra pewnie książka, której nawet nie czytałam. Ba, której bym nawet nie podejrzewała o to, że w relatywnie krótkim czasie zdobędzie aż tylu czytelników (dopiero mały rekonesans mnie uświadomił). Przemawia za nią nie tylko czysta matematyka, ale też liczne głosy twierdzące, że jak nigdy (a przynajmniej ostatnio) nie czytali tak dobrej książki - jeśli zatem zwycięży to właśnie ich głosami, ale też tych, którzy uwierzą im na słowo. Jak zawsze polscy autorzy cieszą się też sporym powodzeniem (co samo w sobie jest już niezłą wiadomością, bo w końcu dobrze świadczy o polskiej literaturze), ale jak nigdy wygra Zygmunt Miłoszewski ze swoim "Jak zawsze" :)

W kategorii Powieść historyczna wygrywa Leeloo_Dallas

W kategorii książek historycznych oddałam swój głos na książkę "Labirynt duchów".
Zaliczenie książki do takiej kategorii może dziwić, ale po głębszym zastanowieniu uznaję tę kategorię za oczywistą. Wszystkie opisane wydarzenia były mocno powiązane z historycznym momentem, jakim była w losach Hiszpanii dyktatura generała Franco. Mroczny czas sprzyjał rozwojowi mrocznych wypadków, pokrzyżował życie ludziom poczciwym, a sprzyjał demonom w ludzkiej skórze.To silne powiązanie historycznego momentu z ludzkim losem bardzo wyraźnie widać w końcowym fragmencie książki, w którym wraz z upadkiem dyktatury Alicja Gris mogła wreszcie zawinąć do bezpiecznej przystani. Druga bohaterka powieści, Barcelona, także pokazała swoje nowe, słoneczne oblicze. 
Typuję książkę jako zwycięzcę dzięki postaci Alicji, pięknej, niebezpiecznej kobiety, mistrzyni ryzykownych gier, skrywającej na dnie duszy marzenia o życiu zwyczajnej kobiety. Jaskrawa, karminowa pomadka do ust, czarne pończochy, stukot szpilek na barcelońskim bruku, chłodne, przeciągłe spojrzenie. Taki wizerunek przyciągał niejedno męskie oko i powodował elektryzujący efekt. Niejedna z nas widziałaby siebie w takiej roli.
Carlos Ruiz Zafón w "Cieniu wiatru" napisał, że przyszłość czytelnictwa leży w rękach kobiet. Liczę więc, że każda kobieta doceni kunszt tej postaci.

W kategorii Powieść obyczajowa, romans wygrywa Lilianna

Wybieram polski akcent:  Po Magdalenę Witkiewicz sięgam, gdy chcę odetchnąć od ciężkich kryminałów i horrorów. Chociaż „Czereśnie...” wcale lekkie nie były. Historia wciągnęła mnie już od pierwszych stron. Teraźniejszość mieszająca się z przeszłością. Przez cały czas towarzyszły mi skrajne emocje. Książka słodko-gorzka.

W kategorii Horror wygrywa Beata-Chiara

W kategorii horror obstawiam że wygrają Śpiące królewny autorstwa panów King. Książka jest połączeniem doświadczenia i świetnego warsztatu jakim operuje Stephen King, porusza też problemy interesujące młodsze pokolenie- jak np. bunt przeciwko tradycyjnej roli kobiety, a także niesztampowe postaci, co do powstania których, jak mniemam, przyczynił się syn Stephena- Owen.

W kategorii Literatura fantastyczna wygrywa Jolka

W kategorii literatura fantastyczna stawiam na książkę Katarzyny Miszczuk - "Żerca". Pomimo,że nie jestem fanka tego typu literatury "Żerca"-czyta się z zapartym tchem a magiczny świat wciąga czytelnika na maksa dając niezapomnianą rozrywkę w towarzystwie istot dawno już zapomnianych w naszej kulturze.

W kategorii science fiction wygrywa elsa 

W kategorii science fiction zwycięzca to "Hel 3". Dobra akcja, niebanalne dialogi, dobry humor - przepis na sukces.

W kategorii Fantastyka młodzieżowa wygrywa ultramaryna

W kategorii fantastyka młodzieżowa wygra, założę się o wszystko, Dwór mgieł i furii. Książka ma mnóstwo, mnóstwo fanów. Mówcie, co chcecie, ale Dwór mgieł i furii zaskakuje, wciąga okrutnie i zostawia z zakończeniem, które jest w stanie wywołać gigantycznego książkowego kaca. Ale to plebiscyt Lubimy czytać, więc, żeby uzasadnić, dlaczego wygra, posłużę się bronią Lubimy czytać - Waszymi własnymi czytelnikami. W tej chwili Dwór mgieł i furii ma ponad 2500 ocen i przy tym niesamowitą ocenę 8,9. Liczby nie kłamią - to murowany zwycięzca.
I mogę to wytłumaczyć też jednym słowem - RHYSAND.

W kategorii Kryminał, sensacja, thriller wygrywa Tulipce

Ja stawiam na  Inwigilacja Mroza. Autor zasługuje nie tylko na tytuł najbardziej płodnego polskiego pisarza jak chodzi o ilość książek ale również na zwycięstwo w tej kategorii. Historia w tek książce jest spójna, wciąga niesamowicie i zachwyca. Dodatkowo dotyka aktualnych problemów- uchodźców. A poza tym co tu dużo mówić Chyłka jest tylko jedna. Dodatkowo o dziwo książka jest pełna ciekawych i prawdziwych mądrości np. "Pesymista chodzi ze spuszczoną głową i nie widzi, co przed nim. Optymista ją zadziera, więc ostateczny rezultat jest taki sam. A realista patrzy przed siebie. I zawczasu dostrzega przeszkodę, o którą może się potknąć."
Realistycznie więc myślę, iż wygra Inwigilacja. I te zakończenia u Mroza..

W kategorii Literatura młodzieżowa wygrywa Anksunamun

W kategorii zaś „Literatura młodzieżowa” typuję „Żółwie aż do końca”. Ostatnio LC opatrzyło tę książkę swoim patronatem – kto jak kto, ale Wy nie możecie się mylić! (od redakcji - ta powieść nie ukazała się pod naszym patronatem).

W kategorii Autobiografia, biografia, wspomnienia wygrywa Aurora92

Jeśli chodzi o tę kategorię, mam dwie faworytki. Ilekroć jechałam komunikacją miejską i zdarzyło mi się widzieć, że ktoś czyta właśnie biografię, w 99% przypadków była to albo biografia Anny Przybylskiej, albo Wandy Rutkiewicz. Te kobiety po prostu zawładnęły czytelnikami, stały się w pewnym sensie tzw. "role models", wzorami do naśladowania. Sądzę jednak, że u użytkowników LC wygra sentyment do zmarłej przedwcześnie aktorki i w kategorii wygra „Ania".

W kategorii Literatura faktu wygrywa Fey

Typuję właśnie tę książkę. Uważam, że jest to wspaniały zbiór historii i opowiastek, które mogą w końcu pokazać ludziom, że zwierzęta wcale nie są jakimiś mistycznymi stworzeniami czy robotami, które nic nie czują, niczego nie rozumieją i kierują się jedynie instynktem. Pod którym kryje się jedna wielka niewiadoma. Ta książka sama w sobie stanowi spójną, niesamowitą historię o tym, jak człowiek potrafi być ślepy na coś, co go otacza - każdego dnia jego życia. A jednocześnie stanowi swoisty kaganek nadziei, że jeszcze nie wszystko stracone.

W kategorii Literatura dziecięca nikt nie przewidział laureata.

Gratulujemy zwycięzcom konkursów! Skonaktujemy się z wami wkrótce.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 4  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2044
LubimyCzytać
12-03-2018 13:00
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 3309
Beata-Chiara
12-03-2018 18:12
Bardzo mnie cieszy moja wygrana w kategorii horror- dziękuję Wam za to, nie mogę się doczekać nagrody :) .
Serdecznie gratuluję pozostałym Laureatom!

Pozdrawiam.
książek: 682
Fey
12-03-2018 19:10
Bardzo dziękuję! Cieszy mnie niezmiernie moja wygrana i z niecierpliwością czekam na nagrody :) Gratuluję również innym zwycięzcom!
książek: 494
Jolka
13-03-2018 13:08
Bardzo dziękuję i gratuluje pozostałym laureatom :-)
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Miłość na Gwiazdkę

Większość z was przedstawia swoje polecajki na spokojne przedświąteczne wieczory, więc ja również coś dla was mam. Moja propozycja to „Miłość na gwiaz...

zgłoś błąd zgłoś błąd